Ara
Filters
Kadın Ayak İzi

Omuzlar Üzerinde Göklere Yükselmeye Layık Kadınlar, Ayak İzlerinizin Çoğalması Dileğiyle…

 Omuzlar Üzerinde Göklere Yükselmeye Layık Kadınlar, Ayak İzlerinizin Çoğalması Dileğiyle…

 

 

2022 yılında Cam Tavanları Kırıyoruz çağrısı ile dikkat çeken Brothers’ın Hayata Karışan Kadınlar Platformu, hepimizin derdine merhem olacak bir şefkatle açık çağrı yapmış ve fikri olan, derdi olan, sözü olan kadınlara kucak açmıştı.

Bu çağrıya cevap veren 7000 kadın içinden 9’umuz birbirini nasıl mı buldu?

Tek başımıza yapabileceklerimiz sınırlıydı belki ama birlikte “biz” olmanın heyecanı büyüktü. Herkesin deneyim ve bilgisini cömertçe paylaştığı bir ortamda omuz omuza olmak demek yalnızlık ve umutsuzluğun olmaması demekti.

Konuştukça, dertleştikçe ortak sorunlar kendini gösterdi. Kadın girişimciler ve kadın odaklı girişimlerin ekosistemdeki yerleri hala zayıftı, sayıları azdı, fonlardan aldıkları pay düşüktü, yatırımcılara erişimleri kısıtlıydı, kendilerine açılan kapılar sınırlıydı. 

Karşılaşılan bu sorunlara kolaylaştırıcı çözümler sunan yapılar evet vardı ama ya fiziksel yapılanmaları ya ücretlendirme politikaları ya başvuru koşulları ya da erişilebilirliklerinde deneyimlediklerimiz bizlere peki biz ne yapabiliriz, farklı ne sunabiliriz arayışına sürükledi.  

Odağında “kadın” olan, lokasyon bağımsızlığı ile zaman ve yer kısıtı olmayan, her fikre kucak ve yol açan, ayrıştırmayan, kapsayıcı ve sürdürülebilir bir modelle tek çatı altında örgütlenen bir platform kurma yolculuğu da böylelikle başlamış oldu. 

Bir mimar, bir IT uzmanı, bir proje uzmanı, bir sosyolog, bir kimya mühendisi, bir etkinlik yöneticisi, bir avukat, bir akademisyen ve bir UX tasarımı uzmanı… Her biri kendi alanlarında yetkin ve deneyimli, ortak değerleri olan 9 kadın birbirimizi Hayata Karışan Kadınlar’ın çağrısı sonrası buluşan 600 kadın arasında buldu.

Kadın girişimciler ve kadın odaklı girişimlerin ihtiyaçlarına yönelik bütünsel servisler sunmak adına 9 farklı ama aynı amaca inanan kadın arkadaşlarımızla bir yola çıktık.

Girişimcilik ekosisteminde kadınların yerini güçlendirmek, karşılaştıkları sorunlara kolaylaştırıcı çözümler sunmak ve fonlardan aldıkları payı yükseltmek üzere Kai’yi kurduk.

Gönüllülük esasıyla çalışan bir platformun kurucuları olmak, kadın öncelikli, erişilebilir ve kapsayıcı, bir sosyal girişim hikayesinin parçası olmak heyecan ve gurur verici.

Kai de yeni bir girişim. Gönüllülük esasıyla çalışan, her daim büyümeye, dönüşmeye, öğrenmeye açık bir platform. 

"Hayata Karışan Kadınlar by Brothers" programının ilk yılında kazanan proje olarak aldığı tohum yatırım ile hayata geçti ve 29 Nisan 2023’te yayına açıldı.

Bu tarih bizim için anlamlı çünkü Hayata Karışan Kadınlar Platformu’nun ikinci dönem final çalışmalarında mentor desteği vermek üzere bootcamp’te yerimizi aldığımız gün, Kai’nin yayına açıldığını duyurduğumuz gün oldu. 

Kadın girişimcilerin başarılarını, deneyimlerini ve bilgilerini paylaşabilecekleri, birbirlerini destekleyebilecekleri, yeni nesil kadın liderlerin yetişeceği bir platform yarattığımızın duyurusunu sahnede yaparken, karşımızda 100lerce kadının tebesümünü görmek başka bir heyecandı.

Çünkü kurduğumuz hayaller gerçek olmuştu. Lansman sırasında, kadın girişimcilerden büyük ilgi ve olumlu geri dönüşler aldık. 

Mentorlerimiz Itır Erhart ve Serdar Kuzuloğlu, İdema Proje Yürütücüsü Sait Beyazyürek ve Galata Business Angels Genel Müdürü Ata Uzunhasan ile olan sohbetlerimiz, katılımcılardan WoWorker, Tenceren, İno-permavasyon, Bitıkla, eCo-Grow ve ArtizanCo ile olan mini röportajlarımız yakında www.kadinayakizi.org ta yayınlanacak. Ekosistemdeki tüm aktörlerin fikir, öneri ve temennilerini duymak ayrıca motive edici oldu.

Bootcamp’te birebir temaslarla sorunları dinlemek ve çözümleri birlikte kurgulamak ve üretmeye destek vermek, işte Kai bu demek dedirtti. Kai artık elle tutulur, gözle görülür bir oluşuma dönüşmüştü. 

4 farklı modülle başladık; Kai Fon Arama Motoru, Kai Akademi, Kai Club ve Kai Cotant. 🚀

Şimdi sizleri de aramıza davet ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki, birlikte daha güçlüyüz ve birlikte çok daha büyük başarılara imza atabiliriz. 🌟

Platformumuzu inceleyin, üye olun, her türlü soru ve önerilerinizi bekliyoruz. 🙌🏻 

Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilir, [email protected] adresimize dilediğinizde mesaj bırakabilirsiniz. 📣

https://www.instagram.com/kadinayakizi/ 

https://www.linkedin.com/company/kadinayakizi 

 

Kai’nin bizim için anlamını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Heyecanımıza ortak olduğunuz için teşekkür ederiz. 

Gelin tanışalım ☺️

Asena “Kai benim için kollektif bilinç demek. Burada birbirinden farklı fikir ve deneyimlere sahip girişimci ruhlu kadınlar birarada bir amaca hizmet etmesi, bu hareketin sizlerin sayesinde çoğalara artması demek.”

Dilek “Tek başıma yapabileceklerim sınırlıydı... Ne harika ki bu güzel kadınlarla yollarımız kesişti ve daha büyük bir "BİZ" oluşturduk. Birlikte harika şeyler yapalım diyoruz... Siz de var mısınız?

Fadim “Kai, yenilikçi jenarasyon tanımıyla üç kuşak (X,Y,Z) bir arada, birbirinden farklı özelliklere sahip  muhteşem kadınlarla birlikte aynı amaç için yola çıkmak, yolda kalmak için “BİZ” olmak demek. Aramıza katılacak SİZ’e de IŞIK olmak demek.”

Fatma Sema “Çeşitlilik, birlik bilinci ve dengeyle bir araya geldiği zaman harika bir ahenk yakalıyoruz. Bunu her defasında deneyimlemek büyük zenginlik!”

Işıl Kai’nin benim için en büyük anlamı, “güç”. Dokuz özel kadınla yola çıkmak, yalnız olmadığımı her adımımızda bir kez daha hatırlatıyor. Bu güç ise sürece dair hevesimi bolca besliyor.”

İpek “Kai, birbirinden farklı iş deneyimleri ve eğitim ekollerinden gelen, farklı yaşlarda ve hatta farklı yetişme kültürlerine sahip 9 özel kadın tarafından kuruldu. Gayemiz, tüm kadın girişimcilere rehber olabilmek. Kai her daim, kadın girişimcilere fayda yaratmak için yolda ve aksiyonda olacak.”

Selma “Kai, umut ve hayallerimi temsil ederken aynı zamanda bilinmezliği de içinde barındırıyor, bu da yolculuğumu heyecanlı ve merak uyandırıcı kılıyor. KAI ekibine katılan ve katılacak olan KADINlarla bu potansiyelin artarak ve fayda yaratarak devam edeceğini düşünüyorum.”

Şuheda “Kai’nin benim için en büyük anlamı, “umut”. Birbirinden farklı kadınlarla bir arada emek vermek umudun hep var olduğunu hatırlatıyor ve daha fazlasını yapma isteği uyandırıyor.”

Zeynep “Büyük bir amaç için tutku ve heyecan duymanın, paylaşmanın binbir çeşidini ve yöntemini öğreniyorum. Yalnız değilim. Fikirleriyle dünyayı değiştiren ve değiştirecek olan kadınlara, hikayeleriyle iz bırakan ve bırakacak olan kadınlar iyi ki varsınız!Yorumunuzu bırakın
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum bırakabilir.