Ara
Filters
Kadın Ayak İzi

HAYATA KARIŞAN KADINLAR by BROTHERS 2023

21 Mayıs 2023 Pazar

29-30 Nisan 2023 tarihlerinde Kolektif House’da ikincisi gerçekleşen HKK 2023 Bootcamp & Final Pitch

IDEMA - International Development Management danışmanlığında ve Pernod Ricard sponsorluğunda düzenlenen HAYATA KARIŞAN KADINLAR by BROTHERS platformunun ilk şampiyonları olarak 2023 çağrısında bootcamp ve final pitch'e katılmak oldukça heyecan vericiydi.

Bootcamp süresinde bir yandan mentorluk yaparken bir yandan da kadın girişimcilerden büyük ilgi ve olumlu geri dönüşler aldık! Bu değerli proje sayesinde, sosyal girişimcilik ve yatırım çağında en etkili isimlerle tanışmış olmaktan ve bu yolda birlikte ilerlemekten gurur duyuyoruz.

#birlikteikinciyüzyıla

 

Kelimelerimizin ulaştığı herkese merhaba!  Bizler; KAİ’den Işıl, İpek, Fatma Sema ve Şuheda.

Geçtiğimiz yıl ilk kez gerçekleştirilen Hayata Karışan Kadınlar Platformu kapsamında, yarışan birçok proje arasından “KAİ” ile seçilerek yatırım almaya hak kazandık. Kadın girişimcileri desteklemek üzere çevrimiçi bir kuluçka merkezi kurduk. Hedefimiz, girişimcilik ekosisteminde bulunan kadınların oranı ile fonlardan aldıkları payı yükseltmek ve bu sayede toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına katkıda bulunmak. 

Daha eşit bir dünya hayaline, hedeflerimiz hizmet etsin diyerek ilk işimiz kadinayakizi.org platformunu kurmak oldu. Bu platform üzerinden girişimciler, fon arama motoru ile ilgi alanları doğrultusunda destek türü ve kapsamına göre lokasyon bazlı arama yapabilecek. Dahası, girişimcilik ekosistemine dair eğitimler alabilecek.

 

Kelimelerimizin ulaştığı tüm kadınlar ve kadın odaklı girişimleri platformumuza üye olmaya davet ediyoruz!

29-30 Nisan 2023 tarihlerinde Kolektif House’da ikincisi gerçekleşen “Hayata Karışan Kadınlar Platformu by Brothers” etkinliğine bu kez "2022 kazananı" ve mentor olarak katıldık.

Hayata Karışan Kadınlar Platformu’nun proje yürütücüsü IDEMA, ana sponsoru Pernod Ricard Türkiye. Ayrıca bu yıl, platforma proje partneri olarak Galata Business Angels dahil oldu. Girişimcilerin, yatırımcılarla buluşması kritik bir konu; tam da bu sebeple GBA’nın partnerliği, etkinliğe katılan girişimciler açısından büyük bir öneme sahipti.

Hayata Karışan Kadınlar Platformu, geleceğin mesleklerinde kadın temsiliyetinin güçlenmesi ve meslek kurgularında kadınların etkin bir şekilde katılımını desteklemek amacıyla oluşturulmuş bir eğitim projesi. Programa katılım öncesinde, başvurular çevrimiçi bir form aracılığıyla toplanıyor ve seçilen adaylar ücretsiz eğitimlere katılmaya hak kazanıyor. Eğitim kapsamında katılımcılara, farklı modüllerde özelleştirilmiş eğitim içerikleri sunuluyor. Programa katılan kadın girişimciler, eğitim sürecinin sonunda 2 gün süren Bootcamp etkinliğinde buluşuyor; mentörler eşliğinde proje fikirlerini geliştiriyor ve en nihayetinde jüri değerlendirmesi için sunumlarını gerçekleştiriyor.

Biz de KAİ olarak, bir önceki yılın kazanan projesi ve bu yılın gönüllü mentörleri kontenjanından etkinlikte yerimizi aldık. Etkinliğe, Galata Business Angels’ın fonladığı, birbirinden başarılı kadın girişimcilerin hikayelerini dinleyerek başladık. Hayata geçmiş girişim projelerini içtenlikle paylaşan kadınları dinlemek, her birimize ilham verdi.

Etkinlik kapsamında, 2 gün boyunca 28 proje grubu ve çok sayıda kadın girişimci adayıyla tanışma fırsatı yakaladık. Her birinin heyecanı, toplumsal sorunlara getirdikleri çözüm önerileri ve sahip oldukları girişimcilik ruhu takdire şayandı! Her grup, 4 dakika gibi kısa bir sürede fikirlerini, gelecek planlarını ve ekiplerini anlattı. Adeta profesyonel pitch deck sunumları izledik! 

 

İkinci döneminin kazanan projesi "Hepimiz Doğayız" oldu. Sanatı AR ile buluşturan “Air Archive” projesi, platformun Kültür, Sanat & Eğlence modülü mentorları Hande Şekerciler ve Arda Yalkın ha:ar tarafından ofis, teknik ekipman, yazılım, işbirliği ve eğitim desteği aldı. Yeni nesil ebeveynliği başka bir boyuta taşıyacak “Next Gen Care” projesi ise platform paydaşı Galata Business Angels üyelerinden girişimci Fırat İşbecer tarafından desteklendi.

Tüm bu süreçte bizi en çok etkileyen şey ise kadınların yine kadınları, çocukları ve 65 yaş üstü bireyleri düşünmesi oldu. Bu empatinin temeli kadınların Venüs'ten gelmesi midir, bilinmez. Ama bildiğimiz tek şey var, o da bu denli empatinin somut çözümler üretmek için müthiş bir dönüştürücü etkisi olduğu! “Hayata Karışan Kadınlar By Brothers” 2023 etkinliğinden harika kadınlar tanıyarak, cebimizde bolca umut ile ayrıldık. Bir kez daha, bu projeyi hayata geçiren Pernod Ricard Türkiye’ye, projeyi her adımında geliştirerek parlatan çok değerli IDEMA ekibine ve bu yıl dahil olan Galata Business Angels’a teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Kadın Ayak İzi Platformu olarak kadın girişimciliğini güçlendirmek ve kadınların başarı hikayelerini artırmak için buradayız. Bizimle birlikte, bu büyülü ve dönüştürücü yolculuğa katılın; birbirimize destek olarak potansiyelimizi en üst düzeye çıkaralım. İnanıyoruz ki;  inovasyon ve başarıya giden yolda birlikte daha güçlü, daha etkili ve daha ilham verici olacağız. Haydi, kadın girişimcilerin gücüne inanarak geleceği birlikte şekillendirelim!

Yorumunuzu bırakın