Ara
Filters
Kadın Ayak İzi

Girişimcilik için Verimlilik ve Zaman Yönetimi

Girişimcilik için Verimlilik ve Zaman Yönetimi

Girişimcilik, birçok özelliği içinde bulunduran bir işletme türüdür ve becerilerimizi sonuna kadar  ortaya koymamız gereken bir alandır. Bu beceriler arasında verimlilik ve zaman yönetimi oldukça önemli bir yer tutarken çoğumuz bu konuda sıkıntı yaşarız. Verimli ve başarılı bir süreç yönetmenin yolu 7/24 çalışmak olmadığını artık hepimiz biliyoruz. İşlerimizdeki verimliliği nasıl sağlanır? Zaman yönetiminin altın formülü nedir ? 

Girişimcilerin verimliliklerini artırmak ve zamanlarını daha iyi yönetmelerine yardımcı olmak için bazı ipuçlarına gelin beraber bakalım.

Öncelikleri Belirlemek ve Plan Yapmak

Stephan Covey  “Anahtar,  programındakilere öncelik vermek değil, önceliklerinizi planlamaktır.” demiştir.

Girişimcilerin her gününe bir plan hazırlamaları ve bu planı uygulamaları gerekir. İyi bir planlama, hedeflerine ulaşmak için ne yapılması gerektiğini belirler ve girişimcilerin daha verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. 

Enerjinizi doğru harcamak ve planlı gitmek için  işlerinizi bolun  ve sınıflandırın.

Sürecin takibi, anlaşılabilirliği ve yorucu  olmaması açısından başarılı iş insanları ve girişimci bireyler, üstlendikleri zor görevleri parçalara ayırır ve bu şekilde çalışırlar. İleride karşılaşabileceğimiz sorunlarını öngörmek ve hızlı aksiyona geçmek için mutlaka bu yöntemi kullanın.

Teknolojiyi Kullanmak

Teknoloji, girişimcilerin verimliliğini artırmak için harika bir araçtır. 

Hepimiz biliyoruz ki teknoloji üzerindeki yetkinliğimiz ile isimizin en kısa surede çözümlenmesini sağlayabiliriz. Kısacası teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek ve kullanmak demek zamanı en verimli şekilde yönetmek demektir. 

Birçok işletme sahibi, zamanlarını yönetmek için çeşitli uygulamalar ve araçlar kullanıyor. Örneğin, proje yönetimi yazılımları, takvim uygulamaları, online toplantı araçları, işletme sahiplerinin zamanlarını daha iyi yönetmelerine yardımcı olabilir.

Tekrar Eden İşleri Otomatikleştirmek

Bazı işler her gün yapılması gereken tekrar eden işler olabilir. Bu tür işleri otomatikleştirmek, girişimcilerin zamanlarını ve emeklerini tasarruf etmelerine yardımcı olabilir. Örneğin, müşteri taleplerini yanıtlamak için otomatik bir e-posta yanıtlayıcı kullanmak, girişimcilerin zamanlarını daha verimli bir şekilde kullanmalarına yardımcı olabilir.

Zaman Çalıcıları Kontrol Edebilmek

Zamanı iyi yönetemememizin en önemli  sebepleri genellikle hayatımızdaki zaman kaybettirici alışkanlıklardır. Odağı kaybetmek, kötü planlama, aşırı yüklenme gibi daha birçok farklı sebepten ötürü boşuna zaman kaybediyor olabilirsiniz. Gelin beraber 2 önemli zaman çalıcıya bir göz atalım:

- Dinlememek

Dinlemek özen ister. Dinlemeniz gereken zamanda, farklı düşüncelere dalmak, başka fikirler arasında gezinmek veya dikkati bambaşka yerlere yönelmek surecimiz kötü yönde etkiler  ve harcamakta olduğunuz zamanınızın boşa gitmesine sebep olur.

Dinlemeniz gereken zamanda sadece dinlemeye odaklanın.

- Bitirmemek

Bir kişinin ne kadar verimli zaman geçirdiğiniz en önemli ölçütü başladığı değil bitirdiği işleridir. En başarılı kişiler, aynı zamanda en başarılı “bitiriciler” dir. Bitirilemeyen işler zaman kaybıdır.

Başladığınızı mutlaka bitirin.

Yorumunuzu bırakın
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum bırakabilir.